Používáním webu i-kultura.cz souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

Zkuste se nám nejprve krátce představit, jak dlouho fungujete, kde je vaše domovská scéna, kám vás můžou fanoušci žánrově zařadit..

Emplane jsme založili v roce 2014 s různými vizemi o tom, jak kapela bude vypadat. Při společném sehrávání jsme si prošli od těch nejtvrdších stylů až po „měkčí“, dokud z nás nezačalo vycházet to, co hrajeme nyní. Stejně jako většina hudebníků i my nemáme škatulkování příliš rádi, ale pokud máme nůž na krku, tak tvrdíme, že hrajeme pop – rock. V naší hudbě se ale můžete setkat se směsicí zkreslených i „klidných“ kytar, tvrdších partů spolu s těmi mainstreamovými apod. Myslíme si ale, že se nejedná o takový guláš, jak by to mohlo na papíře vypadat, nejlíp asi uděláte, když si nás pustíte a ohodnotíte sami. Jelikož většina členů pochází z Břeclavi, tvrdíme o sobě, že jsme břeclavská skupina. Na Břeclavsku máme také nejvíc koncertů, troufneme si říct, že i základnu fanoušků.

Co považujete z hlediska vaší kapely jako váš dosavadní největší úspěch?

Radujeme se vždy ze všech úspěchů, malých i velkých. Za největší úspěch z hlediska živého hraní se dá považovat vítězství v soutěži Starobrno contest studentských kapel, díky čemuž jsme se minulý rok dostali na brněnský Majáles jinak než jako pouzí návštěvníci. Protože si všechno navíc hradíme sami, jde považovat za velkých úspěch i vydání videoklipu a pěti skladbového EP s názvem 5,5.

Jak vlastně pracujete se svými fanoušky, dnes jsou hodně populární sociální sítě jako Facebook, Instagram, jak moc aktivní v této oblasti jste?

Facebook s Instagramem jsou velkou možností pro kapely. Propagovat se (jelikož to nikdo za vás neudělá) prostě musíte. Zatím jsme ale v této oblasti nepřišli na to, jak se k novým fanouškům dostat přes směsice memů, polonahých koček, trolů, fotek jídel a politických příspěvků. Přes sociální sítě (hlavně Facebook) informujeme fanoušky o našich koncertech, novinkách apod. Někdy vložíme nějaké „vtipné“ příspěvky, ty mají většinou v rámci naší facebookovské fanouškovské základy největší úspěchy společně s nahrávkami.

A co merchandise, nabízíte kromě svých nahrávek také nějaké bonusy jako trika, odznaky, nebo nějaké další věcičky?

Jak už bylo řečeno, hradíme si vše sami a navíc jsme ještě nedávno byli výhradně studentská kapela. To znamená, že náš merchandise je veliký asi jako rozpočet vysokoškolského studenta se sklony k alkoholismu před kapesným nebo výplatou. Kromě CDček jsme rozdávali i nějaké kresby našeho kytaristy a vytvořili jsme několikrát i vcelku originální nálepky, po kterých se ihned zaprášilo. Plánujeme ale větší věci, uvidíme, jestli se je povede realizovat.

Co vlastně teď plánujete v nejbližších dnech nebo týdnech, blíží se nějaká zajímavá akce, koncert nebo vydání desky či klipu?

Začínáme mravenčími kroky připravovat nahrávání klipu písně Slepec z našeho EP, tvoříme nový materiál a chceme zase zalézt do studia. Z koncertů se nejvíc těšíme na květnový křest desky našich jihočeských kámošů Ebony, kam nás pozvali, tak pokud se po cestě neztratíme, můžete nás vidět tam.

Plánujete v létě účast na nějakých zajímavých festivalech?

Teď se soustředíme na nové věci, které z nás poslední dobou tryskají. Po vydání EP jsme spíše koncertovali, ladili show apod., nové písničky jsme ukládali do šuplíku, který jsme teď profoukli od prachu a začínáme zase tvořit.

Máte nějaké vzory nebo inspirace?

I když hrajeme hudbu s českými texty, většinou posloucháme a inspirujeme se u zahraničních kapel. Vzory je přímo označit nejde. Škála námi poslouchaných žánrů je opravdu velká, takže vybrat ty nej je nemožné. Poslední dobou se nám ale líbí kapely jako Brand New, Pierce The Veil, Moose Blood apod.

A jaké jsou vaše ambice?

Stojíme nohama na zemi, ale protože si myslíme, že máme co nabídnout, chtěli bychom si vyzkoušet cesty po zajímavých festivalech a klubech. Projezdit s naší hudbou ČR, dostat se do širšího povědomí…, ale to už moc sníme. Uvidíme, jestli se něco z toho povede.

Jak se vám vůbec líbí česká hudební scéna?

Budeme se bavit spíš o té klubové scéně, ke které máme blíž. V Česku je opravdu velké množství kvalitních kapel, které stojí za pozornost. Bohužel se jim nedaří tak, jak by si asi představovaly. Potkali jsme na koncertech už mnoho skupin, které si teď na cestách pouštíme a tajně jim závidíme, aby moc nezpychly. Protože hudebníci často hrají za párek a pivo, někdy ani to ne, je s podivem, kolik toho někteří už projezdili a co mají za sebou. Snad se jim (i nám) to někdy vrátí a tím nemyslíme samozřejmě v penězích, pro ty to tady u nás snad ani dělat nejde. Pokud teda nejste jedni z vyvolených.

Zkusíte nám trochu přiblížit, jak vlastně vznikají vaše písničky? Kdo je hlavní tvůrčí osobou v kapele, jak přistupujete k textům a celkové produkci vaší muziky?

Za velmi tvůrčího určitě musíme označit našeho kytaristu Jáchyma, který stojí za většinou hudby. Když něco donese, tak mu to trošku znásilníme a pozměníme, sem tam něco přidáme a kostra je hotova. Pak přichází na řadu melodie zpěvu, text, aranže apod. Není to samozřejmě ale pravidlo, takže Jáchyma neždímáme jako mokrý hadr. Ostatní členové jsou také velmi tvůrčí a všichni jsme hlavně kámoši, které to neskutečně baví, názor každého se bere, nikdo není posílán do rohu, aby se naučil part, který se mu nelíbí. No a minimálně jeden text má na svědomí každý člen kapely.

Děkujeme za rozhovor!

Přečteno: 8480x | Sdílet

Hodnocení: 5