Používáním webu i-kultura.cz souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
V 77 letech zemřel v úterý večer ve svém domě na severu Londýna britský herec, režisér, spisovatel a historik Terry Jones, známý zejména jako člen komediální skupiny Monty Python. Jones dlouhodobě trpěl frontotemporální demencí.

"Jeho práce s Monty Pythonem, jeho knihy, jeho televizní pořady a básně budou žít navždy," uvedla v prohlášení hercova rodina. "Přišli jsme o laskavého, vtipného, vřelého, tvůrčího a skutečně milujícího muže, jehož neústupná osobnost, neoblomný intelekt a výjimečný smysl pro humor přinášel potěšení nespočetným milionům (lidí) po šest desetiletí," pokračovalo vyjádření.

"V posledních několika dnech byla jeho žena, děti, širší rodina i mnoho blízkých přátel neustále s Terrym, zatímco pozvolna odcházel ve svém domově na severu Londýna," uvedla rodina.

Jones se narodil v Colwyn Bay v severním Walesu v roce 1942. Při studiích angličtiny a historie na univerzitě v Oxfordu se seznámil s dalším členem budoucí skupiny Monty Python Michaelem Palinem. Podle serveru BBC to byl právě Jones, který přišel s nápadem vrstvit za sebe v rychlém sledu komediální skeče, v nichž často chybí pointa, tedy postup, který se následně stal pro skupinu charakteristickým.

Byl to renesanční komik, napsal Palin

Jonesovým skonem přichází skupina o druhého člena, po smrti Grahama Chapmana v roce 1989.

Kromě hraní se Jones věnoval i režii. S americkým výtvarníkem Terrym Gilliamem stál za parodií na legendy o králi Artušovi - Monty Python a Svatý grál (1975), spolu natočili i Monty Pythonův smysl života (1983). S Michaelem Palinem napsal několik úspěšných britských komediálních programů, mimo jiné seriál Neskutečné historky.

Sám Jones režíroval nejen montypythonovský Život Briana (1979), ale i pohádkový film Žabákova dobrodružství (1996). V roce 2015 přišlo do kin zhruba dvě dekády chystané komediální sci-fi Absolutely Anything.

Vedle toho se Jones věnoval i historii, kterou vystudoval. Tvrdil o sobě, že je odborníkem na středověk a naopak renesanci nenávidí a "udělal by cokoliv, aby jí ublížil". Napsal také několik knih pro dospělé i dětské čtenáře.

Jones rovněž několikrát - a to pracovně i soukromě - navštívil Českou republiku, kterou si oblíbil i díky pivu. V roce 2016 ale Jonesovy fanoušky zaskočila zpráva o tom, že slavný komik trpí závažnou formou demence, která se projevuje mimo jiné vážnou poruchou řeči. Jen o rok později uvedl hercův kolega ze skupiny Monty Python Michael Palin, že Jones již není schopen mluvit.

"Terry byl jedním z mých nejbližších, nejdražších přátel. Byl daleko víc, než pouze jeden z nejvtipnějších spisovatelů a herců svojí generace, byl úplným renesančním komikem - spisovatel, režisér, hlasatel, historik, skvělý autor příběhů pro děti a nejvřelejší a nejúžasnější společník, jakého byste si mohli přát," prohlásil o zesnulém kolegovi Palin.

"Na shledanou Terry Jonesi. Veliká noha přišla a došlápla si na tebe," uvedl na twitteru herec a komik Stephen Fry s odkazem na animovanou scénu z úvodní znělky Monty Pythonova létajícího cirkusu. "Můj bože, jaké potěšení jsi rozdával, jakou nespoutanou radost a blaho. Jaký (jsi byl) úžasný talent, srdce a mysl," napsal Fry.

Pět anglických "bláznivých" intelektuálů a jeden Američan

Produkce britské komediální skupiny Monty Python, která je plná absurdního humoru a nadsázky, znamenala svého času radikální průlom v televizní zábavě. Její pásma skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus se dodnes vysílají v televizích všech kontinentů a rodí se stále nové generace jejich příznivců.

Skupinu tvořilo pět anglických "bláznivých" intelektuálů - kromě Jonese a Palina to byli Graham Chapman, John Cleese a Eric Idle. Všichni byli univerzitně vzdělaní a měli diplom buď z Oxfordu, nebo z Cambridge. Doplňoval je Američan Terry Gilliam, autor animovaných sekvencí seriálu. Hlavní pythonovskou myšlenkou bylo "vymyslet show, u které nikdy nebudete vědět, co přijde v následující minutě".

Po smrti Grahama Chapmana, který zemřel na rakovinu v roce 1989, se skupina prakticky rozpadla. Na pódium se "montypythoni" vrátili v červenci 2014 a v Londýně odehráli deset představení.

Na české televizní obrazovky se seriál i filmy dostaly až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Pythonovský humor je v ČR hodně oblíben, o čemž svědčí uvádění pythonovských sérií v televizi i ostře sledované návštěvy jednotlivých "Pythonů" v Čechách, například Terryho Gilliama, který v Česku natočil film Kletba bratří Grimmů a byl hostem na karlovarském festivalu a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Přečteno: 24630x | Sdílet

zdroj: www.aktualne.cz

Hodnocení: 0