Používáním webu i-kultura.cz souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
Skupina Khoiba, která se předloni po sedmileté pauze dala opět dohromady, natočila eponymní desku, která vyšla letos na labelu Minority Records. Duo, které tvoří multiinstrumentalista Filip Míšek a zpěvačka Ema Brabcová, vyráží na turné.

Proč jste se rozhodli pro návrat kapely?

Filip: Stýskalo se nám a chybělo nám napojení, které nám fungovalo před deseti lety. Toto napojení bylo pro nás oba něčím výjimečné. Chtěli jsme na něj navázat, zjistit, jestli tam ještě je, a zkusit ho posunout.

Jak jste pracovali na desce?

Filip: Bylo to vytvářené z velké části u mne ve studiu. Dvě skladby jsme nahrávali ve studiu Faust Records. Většina zpěvů se pak natáčela ve studiu u Dušana Vozáryho a u Emy doma, kde se cítila nejlépe.
Ema: Posílali jsme si tracky a pracovali na nich doma. Umíme to dělat dohromady, ale když mi něco nejde, tak si to vezmu domů. Nedáváme si časový pres, který by byl nepříjemný, i když i ten je vlastně někdy dobrý.

Jak dlouho se deska točila?

Filip: Asi dva roky. Nejintenzivnější byl poslední půlrok, kdy jsem desku dokončoval, ale celkem to zabralo dva roky.

Čím to je?

Filip: Pauza byla zapříčiněná tím, že jsem dělal hudbu k filmům, jedním z nich byl polský film režisérky Agnieszky Smoczynské Útěk. Taky jsem hodně cestoval po světě s tanečními představeními Guide a Švihla, ke kterým hraju naživo.

Chystáte turné?

Filip: Ano, turné je už naplánované, má 15 zastávek. Začínáme v pátek v Rožnově pod Radhoštěm a končíme v Chomutově. V Praze pokřtíme album 17. dubna v Meet Factory. Na 13 koncertech s námi vystoupí kapela Jana Boroše Čáry života.

Jak se dají písně s docela komplexním zvukem přenést na koncert?

Filip: Nejde to generalizovat, liší se to skladba od skladby. U některých skladeb si vypomáháme samplerem a někdy kompletně změníme nástroje jako třeba u skladby Snack, kde na albové verzi hraje hlavní harmonickou linku syntezátor a v koncertní verzi motiv rozehrávám na kytaru. Mnohdy je ta změna pro mne oživující a skladba tak dostane nový rozměr a citlivost.

Přečteno: 19740x | Sdílet

zdroj: novinky.cz

Hodnocení: 0