Používáním webu i-kultura.cz souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací
Majestátní plátna Alfonse Muchy s historickými náměty už jsou v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Vybraná plátna ze Slovanské epopeje Alfonse Muchy a plakáty téhož autora spojí připravovaná expozice na brněnském výstavišti. Bude součástí přehlídky nazvané Re:publika ke 100. výročí Československa a 90. výročí otevření výstaviště.

Už nyní jsou Muchova majestátní plátna s historickými náměty v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky.

Festival Re:publika začne příští sobotu 26. května a potrvá do 17. června, Muchova expozice ale v pavilonu H zůstane až do konce roku. Po dobu trvání Re:publiky ji lidé mohou vidět za výhodnější vstupné.

Ojedinělý pohled na různé polohy Muchova díla je možný díky spolupráci brněnského výstaviště, pořadatelů přehlídky Re:publika, města Praha jako majitele epopeje a Nadačního fondu Richarda Fuxy, jenž spravuje sbírku autorových plakátů.

"Chceme návštěvníkům z řad české veřejnosti, která dílo Alfonse Muchy obecně zbožňuje jako málokterého jiného autora, nabídnout pohled na unikátní spojení komerční tvorby secesního mistra a zároveň jeho vlasteneckého vyjádření v podobě Slovanské epopeje, fenomenálního díla světového významu, do nějž vtiskl dějiny Čechů a dalších slovanských národů," uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu.

Devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr osm krát šest metrů, návštěvníci uvidí v hlavní lodi pavilonu.

Fuxova sbírka bude umístěna v prostoru pod galeriemi pavilonu, lidé tam kromě plakátů najdou také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky či různé dobové společenské i kulturní události.

Alfons Mucha byl rodák z Ivančic na Brněnsku, jeho epopej v letech 1963 až 2011 zdobila zámek v nedalekém Moravském Krumlově. V posledních letech s plátny disponuje Praha jako majitel, o definitivním umístění není rozhodnuto.

Nynější prezentaci Slovanské epopeje odborně připravuje Galerie hlavního města Prahy, sbírky plakátů se v Brně ujme historik umění Karel Srp.

"Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje," nastiňuje pojetí Srp.

Vstupenky už jsou v prodeji. Lístky po dobu trvání Re:publiky stojí 150 korun. Poté cena stoupne na 250 korun.

Přečteno: 6300x | Sdílet

zdroj: www.aktualne.cz

Hodnocení: 0